Domowa siłownia. Jak stworzyć siłownię w domu? 0
Domowa siłownia. Jak stworzyć siłownię w domu?

Siłownia w domu to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie czas, spokój i skupienie. Trening w swoim garażu lub pokoju, jak to zawsze bywa, ma kilka wad i zalet. Rozpoczęcie treningu o każdej możliwej porze dnia to idealny komfort zarządzania czasem. Wcale nie potrzebujesz do tego ogromnych pieniędzy, wystarczy kilka podstawowych przedmiotów. Osoby, które dobrze czują się w klimatach profesjonalnej siłowni i czerpią energię od innych, ciężko trenujących, w warunkach domowych mogą się trochę…rozleniwić :)


Podstawowy sprzęt

Amatorski sprzęt treningowy można zakupić już za kilkaset złotych. Ławka treningowa, stojaki, hantle, gryf i obciążenie to podstawowe elementy układanki. Dużo słyszy się o tym, że wystarczą jedynie gumy oporowe i drążek. To prawda, ale nie na długo. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w większym lub mniejszym stopniu przyczynią się do zbudowania naszej sylwetki. Przy wyborze sprzętu musimy jednak ocenić, czy to działanie marketingowe, czy produkt wart jest wydanych przez nas pieniędzy. 


Ławka treningowa przy wyborze pierwszej ławki treningowej najczęściej nie mamy jeszcze doświadczenia i kierujemy się głównie jej ceną. Pamiętajmy, że nic w przyrodzie nie dzieje się bez powodu. Cena ławki w większości przypadków idzie w parze z jakością. Na wartość ławki składa się ilość i rodzaj użytej stali, typ materiału, pianki, aż po jakość i precyzję wykonania, która bardzo często okazuje się kluczowa. Jeśli ławka jest zaskakująco tania, to zastanówmy się czy jest to sprzęt, na którym chcemy trenować i czuć się bezpiecznie. Ławka regulowana to nasz podstawowy element układanki, dlatego inwestycja w produkty wysokiej jakości z pewnością zwróci się szybciej niż zakładaliśmy i bardzo długo utrzyma swoją wartość. Pamiętajmy też o tym, że przy odpowiednim treningu w szybkim tempie osiągniemy progres siłowy, dlatego też warto zwracać uwagę na udźwig ławki, który powinien wynosić minimum 200kg. Im cięższa ławka, tym większa szansa, że będzie solidna i stabilna. Zwracajcie uwagę na to, jak wykonany jest stelaż oparcia. Tutaj chodzi przede wszystkim o Wasze bezpieczeństwo.


Stojaki pod sztangę – mogą występować w różnej formie i każda z tych form ma swoje dobre i złe strony. Stojaki zintegrowane z ławką zapewniają większą stabilność, ale ograniczają nasz trening do kilku ćwiczeń. Stojaki wolnostojące dają więcej możliwości. Możemy dopasować rozstaw do swoich potrzeb, ćwiczenia i rodzaju chwytu. Przy takim rozwiązaniu możemy wykonać wyciskanie na klatkę, wyciskanie na barki, przysiady itp. Na rynku dostępne są stojaki z regulowaną i stałą wysokością haków. W przypadku regulowanych, możemy precyzyjniej ustalić wysokość, jednak pomiędzy ćwiczeniami tracimy czas na ich ustawienie. Stojaki wykonane ze stałych haków pozwalają nam na zaoszczędzenie cennego czasu między ćwiczeniami i wykorzystanie go na regenerację.


Gryfy i hantle – wielu producentów oferuje gotowe zestawy gryfów wraz z hantlami. Podstawowy i najbardziej popularny, to gryf prosty służący między innymi do takich ćwiczeń, jak wyciskanie na klatkę, martwy ciąg, wyciskanie na barki itp. W zestawach znajdziemy również krótkie gryfy łamane do treningu mięśni m.in. bicepsu i tricepsu.  Dla zawodowców i osób bardziej wymagających, dostępne są również gryfy wyposażone w łożyska. Powodują one płynność obracania się gryfu wokół własnej osi i zapobiegają m.in. urazom nadgarstka.


Obciążenia – najbardziej popularne obciążenia to krążki bitumiczne i żeliwne. W przypadku tych pierwszych, największą ich zaletą jest cena. Są to obciążenia wykonane z różnego rodzaju kruszyw, jednak są one sporych rozmiarów i ograniczają maksymalny nałożony ciężar na sztangę. Obciążenie żeliwne jest dużo trwalsze, a krążki płaskie i cienkie. Przy takim rozwiązaniu, warto zainwestować w gumowe maty, by nie uszkodzić podłoża. Przy wyborze obciążenia należy zwrócić uwagę na średnicę otworu tak, by odpowiednio pasował do naszego gryfu.

 

W sieci możemy znaleźć wiele różnych propozycji zaczynając od atlasów, ławek z dodatkowymi akcesoriami typu: modlitewnik, prasa do nóg i uchwyty do rozpiętek. W większości przypadków jest to sprzęt kompletnie niewarty swojej ceny i uwagi. Produkt posiadający pełne wyposażenie w cenie niższej od typowej prasy do nóg, nigdy nie zwiastuje dobrej inwestycji. Jest to sprzęt daleki od słowa ergonomia, często o wymiarach, które nie pozwalają na efektywny trening. Ograniczony ruch, wąski rozstaw stojaków i niewielki udźwig, to cechy, które nawet dla początkujących okażą się kompletnym fiaskiem. Dla zaawansowanych zalecane są konstrukcje o wysokiej wytrzymałości. Bardzo dobrze sprawdzają się klatki treningowe, a w przypadku braku miejsca składane wall rigi. Inwestujcie w sprawdzone, długoterminowe rozwiązania, które nawet w przypadku zmiany planów i zaprzestania treningów, pozwolą Wam na szybkie znalezienie nowego właściciela.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl